Wycieczka w Beskid Wyspowy

Jasień i polana Wały

Tym razem wybraliśmy się na górską wycieczkę w Beskid Wyspowy. Naszym celem była baza namiotowa położona na polanie Wały Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Baza jest stosunkowo łatwo dostępna zarówno dla dzieci jak i dorosłych z ciężkimi plecakami. Jest czynna w miesiącach wakacyjnych, dysponuje kilkunastoma noclegami w namiotach wieloosobowych. Mimo swojego położenia dostępna jest kuchnia a nawet prysznic.

baza polana Wały

Tym razem na polanę Wały postanowiliśmy wyruszyć z parkingu położonego w Półrzeczkach przy drodze na przełęcz Przysłopek. Jednak nie udało nam się tam dotrzeć ze względu na zerwany most. Niestety przy zielonym szlaku z Półrzeczek nie ma możliwości bezpiecznego pozostawienia auta więc przejechaliśmy na drugą stronę góry do Białego. Do osiedla Białe zjeżdżamy z przełęczy Przysłop w kierunku Szczawy i na wysokości przystanku autobusowego skręcamy w lewo. Są tu dwie możliwości pozostawienia samochodu. Pierwsza na placu zaraz przy głównej drodze, druga przejeżdżamy przez tymczasowy most i wąską asfaltową drogą jedziemy wzdłuż szlaku aż do ostrego zakrętu w prawo. przed zakrętem po prawej stronie zmieści się kilka samochodów. Stąd w około godzinę zielony szlak zaprowadzi Was na polanę Wały. Uważać trzeba jedynie aby go nie zgubić. Podejście jest dość strome i kamieniste, jednak wszędzie da się przejść trzymając dziecko za rękę.

Jasień

Jasień

Moje magiczne miejsce. W bacówce na polanie skalne spędzałem każde studenckie wakacje. Mimo, że od tego czasu minęło już ponad chałupa wciąż stoi i znajdują się ludzie, którzy o nią dbają. Odnowione źródło wody, nowa papa na dachu, nowe stoły i podesty. Niestety nie można już w środku rozpalić ogniska i w nocy nie pojawi się duch starego bacy Opyta, ale warunki noclegowe znacznie się poprawiły. W dalszym ciagu wchodząc do bacówki nucę sobie i dzieciom słowa piosenki Jasieniowy Dach:

„Tu zaczyna się i kończy moich marzeń ścieżka
Moje serce raz zostało i na Skalnym mieszka,
Na polanie pod Jasieniem chata drewniana,
Zapatrzona w Mogielicę przeciw halnym trwa…” A. Sowula

Zachęcam wszystkich do zawitania w te strony. W 1,5 godziny od Katowic są piękne i puste góry ze wspaniałymi widokami na Tatry, Pieniny, Gorce. Na szlaku znajdziecie jagody, maliny i jeżyny. Miejcie na uwadze jedynie to, że brak tu schronisk i wszystko co potrzebujecie musicie nieść na własnych plecach. Na szczęście na bazie zawsze dostaniecie kubek gorącej herbaty 🙂